Inregistrarea cifrei de afaceri a marfurilor in detaliu

Administrăm un magazin în care cifra de afaceri este înregistrată utilizând case de marcat. Foarte des, clienții doresc să plătească pentru bunurile achiziționate în valută străină, în principal în euro. Este posibilă înregistrarea unei sume financiare într-o altă monedă?

Într-un club cu artă. 111 par. 3a punctul 1 din Legea privind TVA-ul, ține evidența cu casele de marcat, contribuabilii TVA sunt obligați să creeze o imprimare a unei chitanțe fiscale sau o factură din toate vânzările și să facă un document tipărit clientului.

În § 10 alin. 1 alin. 14 din regulamentul privind condițiile tehnice, de asemenea în cazul în care în § 8 alin. 1 punct 14 din regulamentul privind casa de marcat, care include informații care trebuie selectate în contul fiscal, trebuie să însemnă neapărat moneda în care se înregistrează vânzarea, cel puțin pentru întreaga sumă a vânzărilor brute.

Principalele criterii și condițiile tehnice pe care registrele doresc să le îndeplinească sunt totuși înregistrate la punctul 2 din Regulamentul privind condițiile tehnice.

Așa că, în cazul § 14 alin. 1 din această lege de afaceri de vânzări de programe ar trebui să prevadă, printre altele, Funcția: permite introducerea de contribuabil redenumirea moneda în care vânzarea este evidențiată, sau abrevierea sa, în plus față de programul înainte de schimbare, prin introducerea unor momente de timp și de schimbare; a salva momente și depozitare timp începe să țină registre de vânzări în diferite valute în memoria fiscală, precum și conversia sumei din valoarea vânzărilor brute în valute străine, rezultatul conversiei, împreună cu administrarea cursului și prezentarea de plată trebuie să fie închis pe bonul fiscal logo-ul fiscal cu logo-ul monedelor ; Calculul trebuie să se facă cu o precizie de cel puțin șase zecimale, iar efectul conversiei trebuie să fie rotunjită la două zecimale.

Pentru a marca abrevierea denumirilor valutare, sunt utilizate denumirile utilizate de Banca poloneză a Poloniei.

Prin urmare, în cazul în care contribuabilul are ideea de a vinde bunuri cu privire la situația consumatorilor care plătesc o taxă în valută străină, în principiu, trebuie să aibă un registru de numerar fiscal, prevăzut cu o valoare care să permită conversia cursului de schimb.

Din situația prezentată în studiu, se poate deduce că premiul pentru bunurile achiziționate este tratat ca fiind viu cumpărat în euro, în modul în care valoarea cazului va fi prezentată în zloți. Regulamentele care ocupă TVA nu reglementează problema ratei de schimb pe care trebuie să o răspundem pentru conversia sumei în zloți în euro.